Lazarus’da Template Kullanımı

Program yazarken belki yüzlerce defa if then sorguları, begin end blokları kullanmışızdır. Ya da  bir programa özel olarak defalarca aynı kod bloğunu kullanmamız gerekebilir. Böyle durumlar için Lazarus kod şablonları oluşturmuştur ve isterseniz kendi şablonunuzu oluşturmanıza da  olanak sağlar.

Önce kod şablonlarının nasıl çalıştığına bakalım.  Kaynak düzenleyici de herhangi bir olayın içinde ifb yazıp boşluk bırakmadan ctrl-j  tuşuna basın.  Size if then koşulu oluşturur ve kursörü ‘de koşulun yazılacağı yere getirir ve bırakır. Başka bir örnek ise b yazıp ctrl-j diyerek begin – end bloğu oluşturabilirsiniz.

Şimdi kendi şablonlarımızı oluşturalım. Bunun için Araçlar\Kod Şablonları  bölümüne giriyoruz. Burada zaten bütün şablonları görebilirsiniz. Ekle diyoruz ve bize kısaltmayı soran bir pencere açılıyor. Buraya ltrk yazalım ve onaylayalım.

 

Kısaltmamızı seçip komut olarak yukarıdaki metni girelim. Burada karakteri şablon uygulandıktan sonra kursörün duracağı yeri belirtiyor.

Tekrar onaylayıp pencereyi kapatıyoruz. Ve artık yazdığımız kodlarda ne zaman Lazarus Türkiye mesajı vermek istersek Ltrk + ctrj dememiz yeterli 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *